Limonun Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Limonun Faydaları Nelerdir?

Limonun faydaları, C vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan limonun sağlığa faydaları uzun yıllardan beri bilinmekte ve bu alanda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Solunum sıkıntıları, yanık, aşırı kilo, iç kanama, diş problemleri gibi daha pek çok alanda kullanıldığında faydalı olan doğal bir alternatiftir. Eski yıllardan günümüze dek terapatik özelliği olduğu bilinmektedir. Değişik şekillerde kullanılarak sağlığa katkıda bulunan limonun en yaygın kullanım şekli suyudur. C vitamini bakımından zengin olan limon günde 1 tane bile tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamininin günlük yarısını karşılar. Potasyum, kalsiyum ve bakır bakımından da mükemmel bir kaynaktır.


Limonun faydaları nelerdir?


Kabızlık ve hazımsızlık: Kabızlık ve hazımsızlık gibi çok sık karşılaşılan problemlerin giderilmesi için limondan yararlanılabilir. Birkaç damla limon suyu bir bardak ılık suya eklenerek içildiğinde bu rahatsızlıklardan anlık kurtulmak mümkündür. Kan temizleyici etkisi olan limon öğle ve akşam öğününden sonra tüketilebilecek mükemmel bir içecek olarak değerlendirilebilir. Sodaya karıştırılarak içilebileceği gibi limonata olarak da tüketilebilir. Limonata şeklinde hazırlanıp tüketildiğinde içine rezene ve nane yaprakları eklenebilir. Bu şekilde daha iyi verim alınabilir.

Ateş: Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu ve ateşli hastalıklara maruz kalındığında limondan yararlanılabilir. Limon bu tarz hastalıklarda terleme ve ateşlenmeyi önleyici etki sağlar.

Diş: Diş bakımı için limon kullanılabilir. Diş ağrılarında kullanıldığında ağrılara karşı iyi gelir. Dişeti hastalıkları ve dişeti kanamaları içinde kullanılabilir. Ağız kokusunu giderici etkisi bulunmaktadır. Diş temizliği için diş fırçasına damlatılarak dişler fırçalanabilir. Limon suyu diş fırçasına eklenen macun üzerine damlatılmalıdır. Fırçayla dişler normal fırçalamada olduğu gibi ovulur. Asitli bir yapıya sahip olduğu için dişetinde yanmaya ve tahrişe neden olabilir. Bu nedenle ağız içi bol suyla hemen çalkalanmalıdır.

Saç sağlığı: Saç bakımı için genel anlamda faydalı olan limon, saç dökülmesi, kellik, saç derisi problemleri için kullanılabilecek doğal bir çözümdür. Saçların daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Cilt sağlığı: Antiseptik ilaç özelliği olan limon, deriyle ilgili problemleri gidermek için kullanılabilir. Ciltte meydana gelen yanık ve böcek sokmalarında, egzama, akne, sivilce gibi problemlerde kullanılabilir. Kırışıklıklar için kullanılabilir. Ciltte oluşan renk değişimlerine karşı iyi gelir. Cilde parlaklık ve canlılık kazandırır. Kozmetik amaçlı üretilen çoğu ürün için bu özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. Limon cildi ölü hücrelerden arındırır.

İç kanama: Antiseptik ve pıhtılaşmaya karşı özellikleri bulunan limon iç kanamaları durdurmak için kullanılabilir. Ufak bir pamuk parçasına limon suyu sıkılarak burna kompres uygulandığında burun kanamalarını durdurur.

Zayıflamak için: Limonun faydaları arasında zayıflamaya sağladığı katkıda bulunmaktadır. Sabah kahvaltısından önce bir bardak ılık suyun içine limon sıkılarak içildiğinde zayıflamaya katkıda bulunur.

Solunum bozuklukları: Özellikle astık ataklarında yaşanan sıkıntıları gidermek için limon kullanıldığında rahatlatıcı etki yaratır. C vitamini içeriği sayesinde uzun dönemde solunum sıkıntısı yaşayanlar fayda görebilir.

Kolera: Kanı temizleyici etkisi bulunduğundan daha önce söz etmiştik. Sıtma ve kolera gibi hastalıklarda kullanıldığında tedavi edici etkisinden yararlanılabilir.

Romatizma: İdrar söktürücü etkisi olan limon bu etkisinden dolayı romatizma hastalıklarına karşıda faydası bulunmaktadır. Bakteri ve toksinleri vücuttan uzaklaştırıcı etkisi bulunmaktadır.

Ayak sağlığı: Aromatik özelliği olan limon ayak kokusu içinde kullanılabilir. Ayakların rahatlaması ve gevşemesi için bir kovanın içine ılık su eklenir ve üzerine yeteri kadar limon suyu ilave edilerek ayaklar bu su içinde bekletilir. Uygulama ayaklarda oluşan yorgunluğu giderir.

Yüksek tansiyon: Potasyum bakımından zengin içeriğe sahip olan limon kalp sağlığı içinde faydalıdır. Beden ve zihin için sakinleştirici etki sağlar. Baş dönmesi, mide bulantısı ve yüksek tansiyonu giderici etkisi bulunmaktadır. Stres ve depresyon içinde kullanılabilen doğal bir alternatiftir.

Tırnak sağlığı: Kuru ve kırılgan tırnakları güçlendirmek için limondan yararlanılabilir. Sigara kullanan kişilerin tırnaklarında gelişen sararma içinde limon faydalıdır.

Dudak çatlakları: Dudaklarda özellikle soğuk ve kuru havalarda meydana gelen çatlaklar için limon kullanılabilir. Ölü hücreleri temizleyerek dudakların canlı görünmesini sağlar.

Kolon sağlığı: Lif ve antibakteriyel etkiye sahip olan limon kolon sağlığı içinde faydalı bir besindir. Vücutta Ph dengesini düzenler.

Karaciğer sağlığı: Karaciğerin kuvvetlenmesi için kullanılabilir. Karaciğerde oksijen ve kalsiyum dengesini ayarlar. Bununla birlikte vücutta tuz oranını da düzenleyici etkisi vardır.

Yüz felci ve inme: Limon kabuğu inme ve yüz felci vakalarında şiddetli olmayan olgularda tedavi edici özelliğe sahiptir.

Limonun Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lime Limon Yetiştiriliciği

Lime Limon Yetiştiriliciği

Gebelikte Limon Yemek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Limon Yemek Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limonun Zararları Nelerdir?

Limonun Zararları Nelerdir?

Limon ve Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon ve Zeytinyağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Fidesi Bakımı ve Önemi

Limon Fidesi Bakımı ve Önemi

Güncel

Limon Kabuğu Yağı Tüy

Limon Kabuğu Yağı Tüy

Güncel

Limon Yüze İyi Gelir mi?

Limon Yüze İyi Gelir mi?

Limon Yetiştiriciliği Limon Türleri

Limon Yetiştiriciliği Limon Türleri

Limon Saça İyi Gelir mi?

Limon Saça İyi Gelir mi?

Limon Çekirdeği Çimlendirme

Limon Çekirdeği Çimlendirme

Limon Tansiyonu Düşürürmü?

Limon Tansiyonu Düşürürmü?

Mayer Limon Özellikleri Nelerdir?

Mayer Limon Özellikleri Nelerdir?

Zencefil Limon Çayının Hazırlanışı

Zencefil Limon Çayının Hazırlanışı

Misket Limonu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Misket Limonu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Saksıda Limon Ağacı Bakımı

Saksıda Limon Ağacı Bakımı

Limon Kansızlık Yapar mı?

Limon Kansızlık Yapar mı?

Limon Detoksu Nasıl Yapılır?

Limon Detoksu Nasıl Yapılır?

Limon Detoksu: Özellikle de son günlerde oldukça ön plana çıkan detokslar ile ilgili birçok detoks türü bulabilirsiniz. Detoksları uygulamakta ki amaç vücuttaki yağ ya[...]

Farm Limon Kabuğu Yağı Etkileri

Farm Limon Kabuğu Yağı Etkileri

Farm limon kabuğu yağı; Asıl üretim amacı istenmeyen tüylerden kurtulmak içindir. Bayanların ve hatta bazı erkeklerin en büyük sorunu istenmeyen tüylerdir. Günümüzd[...]

Limon Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon yaprağı; Limon kışları yapraklarını dökmeme özelliğine sahiptirler. Limon birçok yararı olan ve birçok şey için kullanılma özelliğine sahip olan tadı ekşi[...]

Limon Melisa Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limon Melisa Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limon melisa, günümüzde çok sık kullanılan iki farklı bitkidir. Birbirinden çok faydaları olan bu iki bitkinin karıştırılarak tüketilmesi durumunda da çok önemli fa[...]

Soda Limon Tuz Hazırlanması

Soda Limon Tuz Hazırlanması

Soda Limon Tuz, Son zamanların popüler içeceklerinden biri haline gelen soda limon tuz üçlüsünün adını her geçen gün daha fazla duymaktayız. Hem bir arada hem de ayrı[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6