Limon Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Limon Kabuğu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon kabuğu, artık günümüzde hemen hemen herkes tarafından tüketilmektedir. Limonların yarayışlı ve vitamin dolu bir besin olduğu bilinmektedir. İş bu sebepten dolayı limonun yarayışlı bir besin olasından dolayı kabuğunun da oldukça yarayışlı ve faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Eskiden genellikle limon kabuklarını büyüklerimiz kullanırdı bizler onların bir şey bildiklerini sanarak neden kullandıklarını bilmezdik. Limon kabuğunu bize anlatmış olsalar dahi onların da eksik bildikleri birçok faktörleri bulunmaktadır. Zaman geçtikçe birden fazla yöntemler ile birçok türlere faydası olduğu kanıtlanmaktadır. İlk önce limonun kendisinden bahsedecek olursak, sıcak ve nemli havayı oldukça sevmesinden dolayı ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Ağaç üzerinde yetişen, ilk önce yeşil sonra sarı renge dönüşen besin kaynaklarımızdandır. Ağaçlardan toplanarak soğuk alanlarda muhafaza edilip ülkemizin her tarafına dağılmaktadır.


Limon kabuğundaki besin değerleri nelerdir?

 • 100 gram limon kabuğu 135 miligram kalsiyum
 • 100 gram limon kabuğu 130 gram C vitamini
 • 100 gram limon kabuğu 10.5 gram lif
 • 100 gram limon kabuğu 160 gram potasyum içermektedir.
Limon kabuğu içerisinde belirtmiş olduğumuz bu miktarlardaki besin değerleri kişinin günlük ihtiyacı için oldukça yeterlidir. Faydalarından bahsedecek olursak şunları diyebiliriz.


Limon kabuğunun faydaları nelerdir?

 • Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirir: İçerisinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde kişinin vücudundaki enfeksiyonla savaşarak mücadele eder. Soğuk algınlığı olunduğu zaman tüketilmesi halinde yüksek seviyede faydası görülecektir.
 • Ağız hastalıklarını iyileştirir: Kişinin ağzı içerisinde bulunan bakterilere karşı ve dişlerde çürüklerin oluşmasına karşı etkili bir şekilde mücadele etmektedir. İçerisindeki asit ve c vitamini sayesinde her türlü bakterileri etkisiz hale getirir. Diş eti kanamalarında da etkisi oldukça fazladır.
 • Kemik ve eklem sağlığını güçlendirir: Limon kabuğu içerisindeki yüksek miktarda bulunan kalsiyum, potasyum ve lif sayesinde kişilerin eklem yerleri ile kemiklerini oldukça güçlendirecektir. Kemiklerin ihtiyacı olan bu besin değerlerin karşılanması halinde etkisini hızlı bir şekilde gösterecektir.
 • Tansiyon ve kolesterol sağlığını düzenler: Kolesterol ve tansiyonun yükselmesi durumunda limon kabuğunun tüketilmesi ile içerisindeki besin değerleri sayesinde düzenli seviyeye gelecektir. İçerisinde bulunan potasyum sayesinde bu rahatsızlıkların giderildiği görülmektedir.
 • Bunalım ve hararet rahatsızlıklarına iyi gelir: Kişilerin günlük yaşantıları içerisinde tempolu iş hayatı veya aşırı sıcak havalarda görülen bunalma durumları görülebilir. Böylesi durumlarda 1 adet limon kabuğunun tüketilmesi halinde vücut sıcaklığı normal seviyeye dönecektir.
 • Cilt lekelerini giderir: Kişilerin ciltlerinde oluşabilecek lekeler veya siyah noktalara limon kabuğu kürü uygulanması halinde faydası görülecektir. Düzenli olarak günde 1 defa limon kabuğundan yapılan kürün cilt lekesini ve siyah noktaları ortadan kaldıracaktır.

Limon kabuğu zararları nelerdir?

 • Kişilerin mide sorunu olması halinde limon kabuğu tüketimine dikkat etmesi gerekecektir. Kabuğun içerisinde bol miktardaki asit kişilerin mide yanmasına ve reflü gibi rahatsızlıklarını artıracaktır. Kişilerin mide sorunlarının olması halinde bu öneriyi dikkate almaları önerilir.

Limon Kabuğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Limon Fidesi Bakımı ve Önemi

Limon Fidesi Bakımı ve Önemi

Editörün Seçtiği

Limon Besin Değerleri

Limon Besin Değerleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Misket Limonu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Misket Limonu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Çekirdeği Nasıl Ekilir?

Limon Çekirdeği Nasıl Ekilir?

Limon Sarısı ve Etkisi

Limon Sarısı ve Etkisi

Limonlu Çay Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limonlu Çay Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limon C Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limon C Vitamini Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Limon Küfü Rengi

Limon Küfü Rengi

Güncel

Beyaz Limon Nasıl Yetişir?

Beyaz Limon Nasıl Yetişir?

Limon Kekiği Fiziki Özelikleri Nasıldır?

Limon Kekiği Fiziki Özelikleri Nasıldır?

Limon kekiği adından da anlaşıldığı gibi bir kekik türüdür. Limon kekiği son derece lezzetli olup ülkemiz dahil olmak üzere dünyanın çoğu ülkesinde kullanılır. [...]

Limon Sarımsak Kürü Kanser Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Sarımsak Kürü Kanser Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Sarımsak Kürü Kanser; limonun kanser hücrelerini öldüren etken maddeleri olduğu ortaya çıktı. Limonun 12 kanser tipinde kötü huylu hücreleri öldürdüğü yapı[...]

Limonla Hamilelik Testi

Limonla Hamilelik Testi

Limonla Hamilelik Testi; Kadınlar ve adet sorunları. Adet, kadınların belli günlerde vücudundaki kirli kanın dışarı atılmasıdır ve kadının sinirli anları çoğunluk[...]

Limonun Göze Faydaları Nelerdir?

Limonun Göze Faydaları Nelerdir?

Limonun Göze Faydaları; Gündelik hayatta yaygın olarak kullanılan vitamin deposu limonun sağlığa birçok yönden faydası var. Cilt sağlığına, kilo vermeye yardımcı o[...]

Limon Çeşitleri Nelerdir?

Limon Çeşitleri Nelerdir?

Limon Çeşitleri, Anavatanı olarak Himalaya'nın doğusu olduğu düşünülen limonun, ağaç kavununun bir melezi olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye'de ılıman iklime sahip[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6