Dondurulmuş Limon Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dondurulmuş Limon Faydaları Nelerdir?

Dondurulmuş Limon, Bilindiği gibi limon içerisinde bulunan oldukça faydalı vitaminler sayesinde genel sağlık ile aynı zamanda cilt sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Mutfaklarımızda oldukça yaygın olarak kullandığımız limonun suyundan ve kabuğundan faydalanabiliriz. Bununla beraber aynı zamanda limonun dondurulmuş olarak da birçok alanda kullanıldığını hiç duymuş muydunuz? Dondurulmuş limon birçok konu üzerinde etkili olması bakımından son günlerde oldukça popüler olmuştur. Limonun içerisinde bulunan bütün vitaminlerden faydalanmayı sağlayacak dondurulmuş limon, limon suyundan çok daha fazla vitamin içerir.


Dondurulmuş limon nasıl yapılır?


Dilediğiniz miktarda limonu iyice yıkadıktan sonra derin dondurucuya koyarak bir gün kadar bekletin. Daha sonra donmuş limonu kabuğu ile rendenin iri bölümünden rendeleyin. Limonu bu şekilde yemeklerde ve salatalarda kullandığınız takdirde çok farklı bir aroma elde edeceksiniz. Bununla beraber aynı zamanda dondurulmuş limonun sağlığa olan faydalarından da yararlanabilirsiniz. Limonu bu şekilde kullanmamız sayesinde limonun hiçbir bölümünü ziyan etmiş olmazsınız ve limonun kabuğunu dahi değerlendirilmiş olur.

Dondurulmuş limon kullanım alanları, akşam konuklarımızı ağırlamak ile aynı zamanda günün her ürününde tükettiğimiz çay içine dondurulmuş limon ilave edilebilir. Bu şekilde hem çayın aroması daha güzel olur hem de soğuk algınlığına karşı vücut direnç kazanır. Bununla beraber aynı zamanda dondurulmuş limon yeşil çay içerisine ilave edilerek zayıflama konusunda da size yardımcı olur. Özellikle de diyeti yapan kişiler ara öğünlerde tüketecekleri yoğurdun içerisine dondurulmuş limon ilave ettiği taktirde yoğurdun lezzeti daha da artar. Dondurulmuş limon aynı zamanda birtakım çorbaların içerisinde eklenerek kullanılabileceği gibi makarna sosu olarak, salataların lezzetini artırmak amacıyla ve meyve salatalarına farklı bir hava katmak için de kullanılabilir.


Dondurulmuş limon faydaları nelerdir?

 • Dondurulmuş limon içerisinde bulunan birtakım flovoidler ve C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede en çok da kış mevsiminde karşımıza çıkan soğuk algınlığına karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.
 • Dondurulmuş limon iyi bir stres karşıtıdır. Sinir sistemini açısından faydaları sayesinde sinir bozukluğu ile depresyona karşı da oldukça etkilidir.
 • Toksik maddelerin vücuttan dışarı atılması özelliğine sahip olması dondurulmuş limonun diğer bir faydasıdır.
 • Antimikrobiyal etkisi sayesinde vücudun bakteri ve mantarlara karşı korunmasını sağlar.
 • Cilt üzerine uygulandığı takdirde yaşlanma etkilerini geciktirir ve cildin gençleşmesini sağlayarak cilde parlaklık kazandırır.
 • Dondurulmuş limonun vücuda enerji vermesi ve konsantrasyonu sağlanması sayesinde odaklanma yeteneği güçlendirir.
 • Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olması da dondurulmuş limonun faydaları arasındadır.
 • Sağlıklı hücrelere zararı olmamakla beraber kanser hücrelerine karşı savaşma özelliğine sahip olması dondurulmuş limonun kansere karşı oldukça etkili olmasını sağlar.
Dondurulmuş limonun kansere karşı etkisi, dondurulmuş limon kanser hücrelerini öldürme etkisine sahip olması sayesinde son günlerde oldukça ön plana çıkmıştır. Kanser hücreleri üzerinde kemoterapi kadar etkili olduğu düşünülen bu şifa kaynağından kanser tedavisinde bitkisel tedavi olarak faydalanılabilir. Dondurulmuş limon kanser tedavisine aynı zamanda terapi olarak da uygulanabilir. Antioksidan özelliği sayesinde kanser hücreleri ile savaşması ile aynı zamanda bağışıklık sisteminde büyük bir çöküntü olan kanser hastalarının rahatlatılması konusunda da etkilidir.

Dondurulmuş Limon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Limon Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Limon Yemek Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Limon Tansiyonu Düşürürmü?

Limon Tansiyonu Düşürürmü?

Çekirdekten Limon Ağacı Yetiştirmek

Çekirdekten Limon Ağacı Yetiştirmek

Limon Fidesi Bakımı ve Önemi

Limon Fidesi Bakımı ve Önemi

1 Limon 1 Portakal Limonata Tarifi ve Malzemeleri

1 Limon 1 Portakal Limonata Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Limon Sarısı ve Etkisi

Limon Sarısı ve Etkisi

Güncel

Limon Tuzu Faydaları Nelerdir?

Limon Tuzu Faydaları Nelerdir?

Limonun Dişe Faydaları Nelerdir?

Limonun Dişe Faydaları Nelerdir?

Limonun dişe faydaları, C vitamini açısından oldukça zengin olan limon sağlığa olan faydaları arasında birçok kişi tarafından en çok da tansiyon düşürücü özell[...]

Limon Tohumu Nedir Nasıl Ekilir?

Limon Tohumu Nedir Nasıl Ekilir?

Limon Tohumu, limon fidanı üretimi için kullanılacak olan limon tohumu, virüs ve benzeri hastalıklardan arınmış temiz olduğundan emin olunan ağaçlardan temin edilmiş o[...]

Karbonat Limon Maskesi Nasıl Uygulanır?

Karbonat Limon Maskesi Nasıl Uygulanır?

Karbonat Limon Maskesi, insan vücudu için karbonat ve limonun tek başlarına oldukça büyük ve mucizevi faydaları olan besin kaynaklarıdır. Karbonat limon ile birleştiği [...]

Limon Melisa Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limon Melisa Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Limon melisa, günümüzde çok sık kullanılan iki farklı bitkidir. Birbirinden çok faydaları olan bu iki bitkinin karıştırılarak tüketilmesi durumunda da çok önemli fa[...]

Mayer Limon Özellikleri Nelerdir?

Mayer Limon Özellikleri Nelerdir?

Mayer Limon, turunçgil ailesine mensup dalları dikenli ağacı olan, yaprağı yeşil ve dökülmeyen, meyvesi olgunlaşınca sarı olan bir meyvedir diyebiliriz. Anavatanı Hind[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6